Με τη διδασκαλία των Μαθηματικών στο ΕΕΕΕΚ επιδιώκεται :

• Η επίλυση προβλημάτων, η άσκηση στον προβληματισμό και στον υπολογισμό, σε δραστηριότητες συναλλαγής στην καθημερινή ζωή των μαθητών.
  • Η ενεργητική συμμετοχή του μαθητή
  • Η ανάπτυξη της υπευθυνότητας και της συγκέντρωσης της προσοχή
  • Η κατανόηση και απόκτηση βασικών μαθηματικών γνώσεων και δεξιοτήτων
  • Η εξοικείωση με το μαθηματικό λεξιλόγιο
  • Η ευχέρεια χρήσης του υπολογιστή τσέπης. Οι μαθητές, με τον υπολογιστή τσέπης, επιτυγχάνουν ταχύτητα στην εκτέλεση των μαθηματικών πράξεων, επαληθεύουν νοερούς υπολογισμούς και νιώθουν ικανοί και αυτόνομοι στις συναλλαγές τους
  • Η κατανόηση και ο χειρισμός του Ευρώ, ως νομισματική μονάδα και η εξοικείωση με καταστάσεις συναλλαγών

Τα μέσα που χρησιμοποιούνται στη διδασκαλία των Μαθηματικών ποικίλλουν. Χρησιμοποιούνται φωτοτυπίες και εκπαιδευτικό υλικό, από βιβλία και συγγράμματα κατάλληλα προσαρμοσμένα στις ανάγκες και τις ικανότητες των μαθητών.

Το εργαστήριο Πληροφορικής διαθέτει ειδικά λογισμικά μαθηματικών, τα οποία συχνά χρησιμοποιούνται από τους διδάσκοντες, προσφέροντας έτσι μια πολυμεσική και ελκυστική παρουσίαση του μαθήματος. Οι μαθητές εξοικειώνονται με το περιβάλλον του υπολογιστή και οι δραστηριότητες γίνονται πιο ενδιαφέρουσες.

Τέλος, διατίθενται εκπαιδευτικά puzzles μαθηματικών και γεωμετρικών κατασκευών, προσφέροντας στα παιδιά τη δυνατότητα δημιουργικής δραστηριότητας, συγκέντρωσης και άσκησης.

E.E.E.E.K. KIΛΚΙΣ 2

Διεύθυνση