ΜΑΘΗΜΑ ΓΛΩΣΣΑΣ

Σκοπός της γλωσσικής διαδικασίας στο ΕΕΕΕΚ, σύμφωνα με το Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών (Δ.Ε.Π.Π.Σ.) και τα Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών (Α.Π.Σ.) είναι η ανάπτυξη της ικανότητας των μαθητών να χειρίζονται με επάρκεια και αυτοπεποίθηση, υπεύθυνα και δημιουργικά τον προφορικό και γραπτό λόγο και η ενδυνάμωση της επικοινωνιακής ικανότητας και συναισθηματικής ανάπτυξης με τελικό στόχο την κοινωνική προσαρμογή και αυτονομία.

Πιο συγκεκριμένα παρακάτω αναφέρονται κάποιοι ειδικοί σκοποί που επιδιώκονται με την διαδικασία της Γλώσσας :

– Να εξοικειωθούν και να μάθουν την Ελληνική γλώσσα, με την χρήση της πρώτα σε ρεαλιστικές καταστάσεις της σχολικής και εξωσχολικής ζωής.

– Να χρησιμοποιούν τη γλώσσα ως κώδικα επικοινωνίας, αλλά και ως σύστημα σκέψης, για να ανακαλύπτουν και να κατανοούν νέες γνώσεις και εμπειρίες και να ικανοποιούν έτσι τις πρακτικές, συναισθηματικές, πνευματικές και κοινωνικές τους ανάγκες.

– Να συνειδητοποιούν τη σημασία του λόγου, για τη συμμετοχή τους στην κοινωνική ζωή.

– Να ασκηθούν στο να επιλέγουν και να χρησιμοποιούν με επιτυχία το ανάλογο επίπεδο λόγου σε κάθε περίπτωση (μορφή) επικοινωνίας.

– Να αναπτύξουν πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας στη σχολική και εξωσχολική ζωή.

– Να αναπτύξουν, μέσω της γλωσσικής διαδικασίας, υγιείς διαπροσωπικές σχέσεις με συνομήλικους και ενηλίκους

– Με την κατάκτηση της γλώσσας θα εξελιχθούν σε άτομα με αυτοπεποίθηση και (θα κατακτήσουν την) αυτονομία

E.E.E.E.K. KIΛΚΙΣ 2

Διεύθυνση